Jdi na obsah Jdi na menu
 


3.9.1940

Sestřel č. 2

Svého druhého jistého vzdušného vítězství v průběhu 2. světové války a současně prvního sestřelu v průběhu bitvy o Británii dosáhl Bohumír Fürst-Fiřt 3.9.1940.
Toho dne ráno po 9. hod. vyslala Luftwaffe nad jižní Anglii bombardovací svaz 54 Dornierů Do 17, doprovázených 80 těžkými dvoumotorovými stíhačkami Messerschmitt Bf-110 s cílem bombardovat britská letiště.
V dopoledních hodinách 3.9.1940 došlo k útoku bombardérů Dornier Do 17, krytých doprovodem těžkých stíhaček Messerschmitt Bf-110 na letiště North Weald. Proti nepříteli vzlétlo celkem 8 perutí RAF v celkovém počtu 122 letadel Hurricane a Spitfire, včetně stíhačů od 310. perutě, mezi nimiž byl i Bohumír Fürst. Bombardování letiště se již bohužel nepodařilo zabránit, britští stíhači proto napadli německou formaci až v okamžiku, kdy nabírala zpáteční kurz. Bohumír Fürst byl zařazen ve žlutém roji, který měl působit jako výškové zajištění. Poté, co velitel letky F/Lt Gordon L. Sinclair spatřil nepřítele, využil slunce v zádech a po nabrání dostatečné výšky vydal žlutému roji rozkaz k útoku. V průběhu nastalého boje Bohumír Fürst nejdříve střílel na Me 110, který pronásledoval jeho velitel F/Lt Gordon L. Sinclair. Poté, co velitel Sinclair tento Me 110 poslal k zemi, Bohumír Fürst se od něj odpoutal a začal pronásledovat právě Me 110 W.Nr. 3120, pilotovaný Oblt. R. Messnerem. První dávka z kulometů Hurricanu Bohumíra Fürsta mířila poněkud zleva, německý pilot se proto snažil uniknout prudkou pravotočivou zatáčkou. Vzhledem k vyšší obratnosti jednomotorového Hurricanu však neměl v manévrovacím souboji se svoji dvoumotorovou těžkou stíhačkou šanci na úspěch. Při třetím útoku se Bohumíru Fürstovi podařilo zasáhnout Me 110 dávkou ze vzdálenosti cca 100 m. Me 110 začal ztrácet výšku a hořet a následně se zřítil na zem. Osádka stačila z padajícího letadla vyskočit a zachránila se.
Bohumír Fürst se chtěl pustit ještě do dalšího boje, ale došla mu munice. Opustil proto místo boje a vrátil se na základnu do Duxfordu.

Pilotovaný letoun: 
Hawker Hurricane Mk I., ozn. NN-E, V6556
Sestřelený letoun:          
Messerschmitt Bf-110 C-4, W.Nr. 3120, jedn. I./ZG2
Osádka:                           
pilot Oblt. Reinhold Messner - vyskočil padákem, upadl do zajetí
střelec Uffz. Alois Santoni - vyskočil padákem, upadl do zajetí
Čas sestřelu:                  
10.45 hod.
Místo sestřelu:                 
Stowmarines/Edwinshall (GB)